Orhan Temur - Official Website | Resmi Internet Sitesi - Biography
page@orhantemur.com +44 078 9101 171400

Orhan Temur (* 1960 in Çankırı , Türkiye ) is a Turkish Singer, Composer and Saz - Virtuoso . (Instrumentalist)


After studying music in Turkey, he came to Germany in the 1980s. He took part in various cultural projects , events and shows across Europe . Temur produced music for films, documentaries, theater , music albums and radio plays. He also worked as a lecturer at adult education centers and cultural institutions. With his modern yet traditional style, he popularized the Saz - traditional Turkish music - especially among the young Turks. He founded choirs, Saz- Bağlama ensembles and had numerous performances.


In the field of world music, he has appeared in many music albums as a music producer , arranger and instrumental soloist.
In 1986 he played the very first Saz Concerto ( instrumental concert ) as a soloist in the Cologne Philharmonic and WDR Cologne .

Temur had appearances on Alfred Biolek's talk show , Wetten dass in Linz and the Austrian television show Nix is ​​Fix. He worked as an instrumental soloist on the music album Brothers by Rainhard Fendrich . Since 2012 he has been working on new developments in playing technique on the Saz.


Filmography

  • Migratory birds - Germany 1989
  • Longing - Germany 1990
  • Winterblume - Germany 1996
  • The trip to Kafiristan - Germany 2001
  • Of happy sheep - Germany 2015


Weblinks


Orhan Temur (1960, Çankırı). Türk şarkıcı, besteci, enstrümanist, saz (bağlama) üstadı.


Türkiye`de yüksek müzik öğreniminden sonra 1980`li yıllarda Almanya`ya gitmiştir. Avrupa`da değişik sanatsal etkinliklerde yer almış, film, belgesel, tiyatro, radyo tiyatrosu için müzikler yapmıştır. Ayrıca yüksek okullarda ve kültür kurumlarında, doçent ve öğretici olarak çalışmıştır. Kendisine özgü çağdaş ama geleneksel tarzı ile saz`ı ve geleneksel Türk müziğini özellikle genç nesil türkler arasında daha sevilir hale getirmiştir. Koro`lar ve saz toplulukları kurmuş, sayısız etkinliklere katılmıştır.


Evrensel Müzik tarzı albümlerde yapımcı, yönetmen ve solist (enstrümanist) olarak yer almıştır. Köln Filarmoni ve WDR Köln`de, 1986 senesinde ilk saz konçerto`sunu solist olarak seslendirmiştir. Temur diğerlerinin yanı sıra Alfred Biolek Thalkshow, Wetten dass - Linz ve Avusturya televizyonunda Nix is Fix gibi Televizyon programlarına`da katılmıştır. Avusturyalı sarkıcı Rainhard Fendrich`in Brüder adlı Albümünde saz üstadı olarak yer almıştır. 2012 den bu yana saz´da yeni gelişimler ve teknikler üzerine çalışmalar yapmaktadır.


Filmografisi

  • Zugvögel-Göçmen kuşlar / Almanya 1989
  • Sehnsucht-Hasret / Almanya 1990
  • Winterblume-Kış Çiçeği / Almanya 1996
  • Die Reise nach Kafiristan- Kafiristan`a Yolculuk / Almanya 2001
  • Von glücklichen Schafen-Mutlu Kuzular / Almanya 2015